EXPERIMENTAL THURSDAY // HAYALBAZ
Kemal Begtaş: Re-Drum&Sample
Karahan Kadrman: Vokal Sesler, Saxophone, Snyth
Behiç Çivici : Bass

İzmir’de Deneysel Perşembeler ve Hayalbaz
İzmir’de popüler müziksel türlerin sahnelendiği Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan mekanlar, sanatsal içerikten yoksun, neredeyse sadece gece hayatının nabzını tutmaya programlanmış –tabiri caiz ise- pavyonlar haline geldiği bir tarihi yaşıyor. Aslında bir taraftan bakıldığında sanat üretimini tetikleyen bu ortam içersinde “Hayal etmek gerçeğe ulaştırır” sloganıyla hareket eden Hayalbaz ekibi, İzmir’de müzik endüstrisi dışında gelişen, birbirinden farklı altkültür ve türler taşıyan müzik, tiyatro, sergi, performans, söyleşi gibi birçok sanatsal etkinliğe imza atıyor. Hayalbaz, 1448 Cumbalı Hayat Sokağı Alsancak İzmir adresinde bulunan, iki katlı eski rum evi yapısında bir sanat lokali. Ahşap merdivenlerle çıkılan ikinci katında bulunan 60-70 kişilik,10 m2 lik bir sahnesi olan taş duvarlı bölümünde, kış sezonu boyunca neredeyse Pazar hariç haftanın her günü farklı müziksel tarzlarda performanslar sergileniyor.
İzmir’de kendi müziklerini yapmaya, dinletmeye ve sahnelemeye çalışan İzmir’li gruplar popüler müzikleri icra eden cover gruplarına nazaran daha zor olan ifade biçimlerini az sayıdaki kitleleri ile paylaşırken, çalıştıkları mekan işletmeleriyle her zaman kısa süren ilişkiler kuruyorlar. Çünkü kendi şarkıları ve doğaçlamaları kimseyi eğlendirmiyor ve mekanlar boş kalıyor. Dinlenmek istenilen popüler grupların şarkılarını icra etmedikleri için ve genelde hafta içi buldukları sahneler, zaten genelde mekanlar da boş geçen hafta içi günleri sebebiyle, geçici deneme süreçlerinden öteye gitmemiştir. Aslında yaşanan sorunlar ve otomasyon engeler yüzünden sahne bulamayan gruplar, Hayalbaz’da özgün nitelikli ve halbuki İzmir li dinleyicinin arasa da bulamayacağı çok önemli sahne programları yapıyorlar.
Kasım 2009 tarihinden bugüne devam eden ve Hayalbaz sahnede gerçekleştirilen Experimental Thursday / Deneysel Perşembeler; kar amaçsız, alışılagelmişin dışında, farklı veya kendi özgünlüğünü yaratabilmek için yapılan müziksel denemeleri içeren, deneysel müzik prensiplerinde farklı deneysel türlerde çalışmalar sergileyen sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Yaşadığımız kentsel kaosu ifadeyle, sürekli yinelenen, robotlaşmış algı ve hareket biçimlerine karşı dizgesel anarşi formlarıyla cevap veren, düzensiz seslerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar yapan ve özellikle diğer çağdaş sanat disiplinleriyle iletişim halinde performans veren proje, grup ve sanatçılara yer veriyor. Türkiye ve Dünya’ nın birçok ülkesinde çalışmalar sergileyen Abarjazz, Mors, TGP, Cem Güney, Batur Sönmez (Analog Suicide,), Flash Mental Experiment , AvanD-garde Noise HoRn, Çatı 1972, Turkish Krauth, Vacuum, Onur Aziz Öztekin, Efe Akmen, Deneysel Perşembeler – Hayalbaz Sahne’de performans veren sanatçı ve gruplardan bazıları…