Zeytin/Bağ Yolu

temp_zeytin-yoluZEYTİN YOLU

Zeytin, Akdeniz havzasında hayatın ortak paydasıdır. Tarih öncesi zamanlardan bu yana Akdenizlilerin yaşamındadır; kültürü, lezzeti ve ekonomik değeriyle İzmir Yarımadası’nın en karakteristik ürünüdür. Öyle ki dünyadaki ilk modern zeytinyağı işliği, Urla’daki Klazomenai antik kentindedir. Zeytinin Yarımada’daki yolculuğu bu yüzden tematik gezi güzergâhlarımızdan birini oluşturuyor. Güzelbahçe, Çeşme, Seferihisar, Menderes ve Selçuk ilçelerinden geçen rota, Zeytince Derneği temsilcilerinin alanda yaptığı çalışmalar sonucunda oluşturuldu. Güzergâh üzerindeki anıt zeytin ağaçları, zeytinyağı işlikleri, su kaynakları, zeytinyağı fabrikaları, manzara / seyir terasları, zeytin ezme yerleri, zeytinyağı yapımında kullanılan taşlar, kamp yerleri, kuyular, yel değirmenleri ve su değirmenleri tespit edildi. Yaşları 300 ila 2000 arasında değişen 68 zeytin ağacı, Yarımada’nın kadim zeytin kültürünün en önemli göstergelerinden biri oldu.

Zeytin yolcularını üreticilerle buluşturan, 7 etaptan oluşan rota, İzmir’in üye olduğu “Dünya Gurme Kentler Ağı”na (DELICE) bağlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası ortaklığıyla Ocak 2015’te gerçekleşen üyelik yoluyla İzmir ve dolayısıyla Yarımada bölgesi, gastronomi turizmi rotasına dâhil oldu.

 

 

temp_bag-yoluBAĞ YOLU

Anadolu’nun bilinen ilk şaraphanesine sahip Yarımada, tarihinden aldığı güçle bugünün bağ rotasını oluşturdu. Milattan Önce 2000’lerde Hititler ve Giritlilerin şarap üretip ihraç ettiği antik Çeşme limanında, Bağlararası mevkiinde bulunan şaraphane, arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılıyor. Yürüyüş ve bisiklet yolları ile kesişen 151 kilometrelik bağ yolu, meraklılarını Selçuk, Menderes, Seferihisar, Urla, Çeşme ve Karaburun’daki üzüm bağlarında, 6 etapta gezdiriyor; üreticiyle buluşturuyor. Bağ Yolu’nun European Wine Cities (Avrupa Şarap Kentleri) gibi ağlara bağlanmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.