Yürüyüş/Bisiklet Yolu

temp_tarih-yoluYÜRÜYÜŞ YOLU

Doğal hayatı yakalayan yürüyüş ve bisiklet yolları; tarih ve bağ temalı rotaların temelini oluşturuyor. Yarımada Projesi alanındaki altı antik İyon kentini ve diğer tarihi alanları birbirine bağlayan toplam 709 kilometrelik (ana hatlarıyla 450 km) yürüyüş yolu Selçuk Artemis Tapınağı’ndan başlıyor; Erythrai’den Karaburun Yarımadası’na uzanarak son buluyor.

Saha çalışmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla dağcılık kulüp ve derneklerine bağlı gönüllü yürüyüşçüler sekiz gruba ayrıldı. Selçuk – Karaburun arasındaki 709 kilometrelik rotada 49 yürüyüş parkuru saptandı. Yürüyüşçülerin güzergâh üzerinde GPS cihazlarıyla belirlediği kamp alanları, su kaynakları, görülmeye değer tarihi ve doğal miras haritalara işlendi.

BİSİKLET YOLU

Kent içindeki 40 kilometrelik kıyı şeridine kesintisiz bisiklet yolu yapımını sürdüren, bisiklet kiralama sistemi Bisim istasyonlarını kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalarını Yarımada bisiklet rotaları ile bütünleştiriyor. Belediye bir yandan da kenti, Avrupa Bisiklet Ağı’na (EuroVelo) entegre etme çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun (ECF) yönettiği 70 bin kilometrelik EuroVelo’nun 14 rotası bulunuyor. Üyelik gerçekleştiğinde Avrupa bisiklet yolları deniz yoluyla Çeşme’den Yarımada’ya bağlanacak; İzmir’deki bitiş noktası ise antik Efes kenti olacak. Projenin iller arası ortaklıklar temelinde Aydın Kuşadası üzerinden Muğla ve Akdeniz’e uzanması düşünülüyor.

Bisiklet rotalarını hem kent içindeki yollara hem de Akdeniz ağına bağlamayı amaçlayan belediyenin organizasyonu ile odak noktasında bisiklet olan dört dernek ve topluluk, alanda çalıştı. İki gruba ayrılan bisikletçiler pedal basmaya Çeşme Limanı’ndan başladı. EuroVelo ölçütlerini de göz önünde bulunduran bisikletçiler, Selçuk’taki Artemis Tapınağı’nda son bulan, tamamı 773 kilometreden oluşan rotaları belirledi. Sörf okulları, kaplıcalar, plajlar, doğal güzellikler gibi nirengi noktalarının yer aldığı toplam 15 parkurdan 3’ü (190 kilometre) EuroVelo standartlarını taşıyor. Bisiklet yolu, Yarımada’da görülmesi gereken tüm doğal ve tarihi güzellikleri içeriyor.