Berkin Elvan’ı Kim Öldürdü ?

Uğur’un Terlikleri Berkin’in Ekmeği

Türkiye dünyada çocuk bayramı kutlayan tek ülkedir.berkinafiş

Neden?

Çünkü son 24 yılda 569 çocuk katledilmiştir. Kimdir bu katledilen çocuklar? Kısaca hatırlayalım;

Yüzüstü yere düşmüş cansız bir çocuk bedeni. Ayaklarında ucuzundan plastik terlikler. Belli ki yoksul ve yoksulluğu kadar sahipsiz. Hemen yanı başında kalaşnikof tüfek. 4,5 kg’lık makineli tüfekle; özel tim, polis ve askerle ‘’çatışmaya girmiş’’.12 yaşında, vücudunda 13 mermi yarası. Bu ülkede yaşadığı her yıl için bir mermi, bir de cabası sıkılmış küçücük bedenine. Uğur Kaymaz’ın kara, yoksul gözleri, küçük elleri ve hala elini kolunu sallayan katilleri. Yaşasın 23 Nisan!

Cizre, sokaklar yangın yerine dönmüş. Devlet histeri halinde her yere saldırıyor. Mehmet Uytun annesi Kevzer’in kucağında. 18 aylık uzun yaşamının en önemli tecrübesini yaşıyor. Gösterileri izliyor ve gelecekte savaşla büyümüş 3 kuşak gibi o da nasıl taş atacağını, nasıl panzerden kaçacağını öğreniyor. Gaz mermisi başına isabet ettiğinde 18 aylık eylem tecrübesi de işe yaramıyor. Küçük Mehmet büyüyor. Yaşasın 23 Nisan!

16 çocuk -15 -20 derecede katırlardan oluşan ince bir çizgi halinde dağların koyaklarında ağır ağır ilerliyor. Kimisi evine 3-5 kuruş para getirmek kimisi okul harçlığı için kaçağa çıkmış. Onlar kayaların arasında sessizce yürürken, tepelerine ölüm yağdırıyor uçaklar. Roboski’de 16 çocuk bir F-16’nın bombasıyla yok oluyor.

Diren Basan, 14 yaşında küçük çelimsiz bir Kürt kızı. Ailesi direnişi çocuklarına isim yapmış. Diren Basan direnemiyor zırhlı aracın ağırlığına. Küçük bedeni küçücük bir mezar oluyor.

Parkta bir tahterevalliye binmiş Fatih. 3 yaşındaki bedeninin olanca ağırlığıyla yüklenmeye çalışıyor hayata, diğer tarafta oturan Azrail’e gülümsüyor inatla. Slogan atıyor, havai fişekler patlatıyor bütün gece bin bir emekle hazırladığı molotof kokteyllerini savuruyor. ‘’Çatışıyor’’ Fatih olanca haşmetiyle, devlet boş durur mu sıkıyor mermiyi, boğazından vuruluyor çocuk parkında Fatih. 3 sene bile fazla sana Fatih. Yaşasın 23 Nisan!

Muğdat Çavmak mantar toplamak için evinden çıktı 14 yaşındaydı evden çıktığında ve bilemedi hep 14 yaşında kalacağını. Kara mayınına basarak öldü. Nereden bilecekti yerden kendi başına türeyen patlayıcı mantarları demeyin, el bombasını, roket mermisini oyuncak zanneden çocuklarımız var bizim. Hepsi de param parça olmuş birer fotoğraf karesi. Sahipsiz bombaların, mayınların ülkesinde yaşamanın bedeli bu, param parça çocuk bedenleri. Yaşasın 23 Nisan !

12 yaşında bir Ceylan. Koyunları otlatırken düşen bir havan mermisiyle parçalandı. Kimin attığı belli değil. Neden belli olsun ki katiller. Ölen çocuklar suçludur her zaman. Asıl cinayeti ölen çocuklar işler. Annesi parçalarını topladı Ceylan’ın bir araya gelirse yaşar diye umarak. Eteğinden dökülen et parçalarıyla acılı bir kadın yüzü kaldı geriye. Yaşasın 23 Nisan !

Evinden ekmek almaya çıktı Berkin. Sonra içinde kaybolduğu bir tabutla, 16 kilogram geri geldi evinin önüne. Hüzünle baktı koşturup, uçurtma uçurduğu sokaklara. O günden sonra ekmek almak haram oldu bu ülkede. ’’Bugünlerde yaptığım tek spor umutla yarınlara koşmak’’ diye yazdı bir yerlere Berkin. Ve hala koşuyor. Yaşasın 23 Nisan !

Ve 569 ölüm hikâyesi daha var.

Neden Çocuk bayramımız var bizim?

Çünkü;

Bu ülkede koca koca adamlar 6 yaşında bir kız çocuğuyla evlenilebileceğini söylüyor. Buna itiraz edilmesine de şaşırıyorlar. Sadece erkekler mi? Elbette hayır, kadınlar kaç yaşında bir erkek çocuğunun yanında tesettürün çıkarılabileceğini tartışıyor. 5 yaşı ve sonrasının tehlikeli olabileceğini çünkü 5 yaşında bir erkek çocuğunun birçok şeyi bilebilecek yaşta olduğunu söylüyor fetvacılar. Yaşasın 23 Nisan!

Bu ülkede tecavüze uğrayanların yüzde 50’si 18 yaş altında. Bunların yüzde 90’unu kız, yüzde 10’unu oğlan çocukları oluşturuyor. Yaşasın 23 Nisan!

Bu ülkede aile ‘’kutsal’’dır. Kutsallık, kapılar kapandığında biter. Küçük bebeklerden katiller, tecavüzcüler yaratılır.

5–10 yaş arası çocukların yüzde 55’i ensest mağduru.

10–16 yaş arası çocukların yüzde 40’ı ensest mağdurudur ülkemizde.

Türkiye, dünyada çocuk istismarı (özellikle cinsel istismar) sıralamasında üçüncüdür. Sadece geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 18 bin çocuğun cinsel istismara uğramıştır. Son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısının ise 250 bindir. Yaşasın 23 Nisan !

Çocuktan yapılmış cezaevlerimiz var bizim. 293’ü hükümlü, bin 715’i tutuklu 2 bin 8 çocuk bulunuyor. Cezaevlerinde şiddet, cinsel istismar, tecavüz suç değildir. Ve yaklaşık 3 bin çocuk iki suç arasında volta atar havalandırmalarda. Yaşasın 23 Nisan!

Yaklaşık 25 bin çocuk sokaklarda yaşıyor. Bu çocuklar her türlü suçun olası şüphelileridir. Olağan 25 bin şüpheli çocuk.

Bu tabloya bakıp da neden bizim çocuk bayramımız var diye sormak abesle iştigal etmektir. Neden olmasın ki bu bayram? Öldürülen, tecavüz edilen, şiddettin her türlüsüne maruz kalan, cezaevlerinde çocukluğunu geçiren, sokaklarda yaşayan çocuklarımız var. Ve onların da anılmaya ihtiyacı var.

Her şeyi unuturuz biz; katliamları, işkenceleri ve ölüleri ama hatırlamak için Uğur’un terliklerini Berkin’in ekmeğini düşünün. Bu ülkedeki çocukların başına gelen her şeyi o terlik ve ekmek anlatıyor.

 

 

KEREM SAİT

berkineeberkinelvanberkin12berkin